קאולנד ואארדי

האיחוד המוצלח ביותר בין הסואלים והאוארידיאנים הרתחש בעמק שלדומר, שם נוסדה ממלכת קאולנד כשמונים שנה אחרי האסונות התאומים. בתי האצולה הסואליים רהולה ונהלי התאחדו עם השבטים האוארידיאנים על גדות נהר השלדומר והתחייבו להגנה הדדית ולריבונות על מערב הפלאנאס, הסכם שהיה בעל השפעה מכרעת על ההיסטוריה של האיזור במשך תשע מאות השנים הבאות. מכל הממלכות שנוסדו באותם ימים, רק קאולנד נותרה.
מזרחה משם, השבט האוארידיאני החזק מכולם, האארדי, הגיע לנהר הפלאמני. משם הם התפשטו שוב כשהם כובשים תושבים ילידיים ומהגרים חדשים כאחד. עם הזמן, ממלכת אארדי שלטה בכל מזרח הפלאנאס והרחיבה את גבולותיה מערבה. מאה ועשר שנים אחרי תבוסת האיום האחרון על הריבונות האארדית בקרב שני השבועות, מנהיג האארדי הוכתר כמלך העליון של הממלכה הגדולה. המלך העליון נסרן סימל גם את לידתו של לוח שנה חדש ועם הכרזת השלום העולמי זרחה השמש על היום הראשון של השנה הכללית הראשונה. האימפריה האארדית הגיעה בשיאה הרחק מערבה עד הרי יתיל ושלטה בדרום ניר דיב עם כח צבאי קטן במוצב סחר לא משמעותי בשם גרייהוק.
החל משנת 213, המלכים העליונים באארדי הפכו רפים ודאגו ליוקרתם וממונם במקום לקשריהם עם הנתינים בארצות רחוקות. תקופה זו מכונה עידן הצער הגדול. כל שליט שהלך לעולמו הוחלף על ידי יורש פחות מוכשר ויותר טיפש, עד שהטריטוריות המרוחקות של אארדי הכריזו על עצמאות. את הדרך הובילה מלכות המשנה של פרונד שהפכה לממלכת פוריונדי. אזורים אחרים התנתקו גם הם מהממשל הלא יעיל של המלך העליון בזה אחר זה ויצרו לעצמם ממשלות משל עצמם אחרי שהצליחו במלחמות העצמאות שלהם.
עד שנת 356, שושלת המלוכה של אארדי, בית רקס השמימי, הפך למנוון במיוחד. בתגובה, הפרובינציה המערבית של נירונד הכריזה על עצמה חופשית מהממלכה הגדולה ובחרה באחד מאציליה כמלך על הממלכה העצמאית. צבאות נאספו מכל הפרובינציות הנאמנות לאארדי כדי לדכא מעשה עז פנים זה. בזמן זה פלשו ברברים מחצי האי התילונריאני לפרובינציה הצפונית של הממלכה הגדולה ואילצו את המלך להפנות את החיילים מהחזית המערבית. נירונד שרדה בקלות ושיגשגה.
ממלכת קאולנד התעוררה מתרדמה ארוכה במאה השלישית והתרחבה תוך השתלטות על שכנותיה. האימפריה הקאולית שרדה כמעט מאתיים שנה לפני שמלחמות בגבולות המרוחקים וסיכסוכים פנימיים מוטטו אותה. הממלכות החיצוניות הכריזו על עצמאות וקאולנד חזרה לבדידותה השקטה.

קאולנד ואארדי

Project 30 themalker themalker