איוז ושושלת איביד

הפרק האפל ביותר בהיסטוריית אארדי החל בשנה ה-437 לספירה הכללית. בשנה זו נרצח המלך העליון ראקס על ידי בית ניילקס, פעולה שהציתה סדרת מלחמות אזרחים שנודעו בשם המהומה שבין הכתרים. בתוך עשור, המלך איביד הראשון מבית ניילקס הוכר כמלך העליון הבלתי מעורער של כל אארדי. נפוצו שמועות שאיביד משתף פעולה עם ישויות מרושעות רבות עוצמה וכס המלכות של הממלכה הגדולה נודע ככס המתרועע עם שטנים והאימפריה הגדולה והצודקת הפכה למעוז הרשע והאכזריות.
ארצות הפלאנאס התיידעו עד מהרה לרשע מרומז פחות עם עלייתו לכח של איוז בממלכות הצפוניות הסמוכות לפוריונדי. בשנת 479, רודן משני בגבעות השואגות השאיר שטח קטן ל"בנו", ישות בשם איוז. בתוך שנים ספורות כבש איוז את שכניו והקים לעצמו ממלכה קטנה. סיפורים שסופרו בידי פליטים שהגיעו לפוריונדי תיארו רוע מוחלט: איוז סלל דרך מגולגלות אדם מהגבעות השואגות אל בירתו, דוראקה. גרוע מזה, שמועות וקסמים סימנו את איוז כצאצא של זיווג טמא בין נקרומנסר ושדה. מי שראו אותו תיארו חצי שד בגובה של יותר משני מטרים, מונע בידי צמא לדם, הרס וכיבוש.
מאבקים פוליטיים בתוך פוריונדי מנעו פעולה נחרצת בידי המלך באותה תקופה בה כוחו המרושע של איוז היה יכול להיעצר לנצח. במקום זאת, הקמביון שיגשג עד שנת 505, בה נדמה היה שהוא נעלם מעל פני האדמה. למעשה, איוז נכלא מתחת לטירת גרייהוק בידי רב המכשפים הטורף זאגיג יראגרן, ראש העיר לשעבר של גרייהוק. בהיעדרו של איוז, שבטי אורקים ונתינים לא נאמנים לשעבר רבו ביניהם על השליטה באדמותיו ואיפשרו לכוחות הטוב לנוח זמן מה.
שלוש התפתחויות מנעו את שקיעתה של פוריונדי ובנות בריתה בשאננות. הראשונה – חלק מארצו חסרת המנהיג של איוז התפצלה ונשלטה בידי רשע גדול כמעט באותה מידה, החברה המקורננת.
השניה – עליית כוחות הרוע היסודני, אוסף של חברי כתות ונבלים שהקימו להם מפקדה במקדשה דרומית לעיר ורבובונק. הכוחות היו בובות של זיגטומוי, בת זוגו השטנית של איוז, שהדריכה אותם לבקשתו של מאהבה הנעדר. הכוחות הובסו לבסוף בשנת 569 בקרב נאות אימריד, שם הוביל הנסיך תרומל מפוריונדי את הכוחות מפוריונדי, ולונה, ורבובונק וממלכות נוספות בסביבה לניצחון והרס המקדש.
השלישית – משרתים אורקים ובני אנוש נאמנים של איוז הפכו לקנאים והקדישו עצמם למציאת אדונם הנעדר. עם הזמן, מנהיגי הכתות הללו השיגו כוחות קסם והעירו את פחדיה הגרועים ביותר של פוריונדי. בשנת 570 שחרר לוחם הרפתקן בשם לורד רובילר את איוז מכלאו. איוז חזר לארצו חזק ומרושע מאי פעם עם כהנים טמאים שהובילו את כוחותיו בשמו.
בשנת 573 נעלם הנסיך תרומל, גיבור קרב נאות אימריד, לפני שהספיק להתחתן עם ג’ולין, ביתו של הפלאר מולונה. בעקבות הנישואין היה אמור תרומל להפוך למלכן של שתי הממלכות בזמן שהכהן העליון של ולונה ישלוט בנושאים הרוחניים. ממלכה מאוחדת זו, ביחד עם ממלכות דמויי האדם הסמוכות, הייתה אמורה לצאת למלחמה כנגד כוחות הרשע של איוז.
היעלמות הנסיך הרסה את התכניות הללו והביאה את הפלאנאס למצב המבולבל בו הן נתונות כיום. בני האדם מפוצלים לממלכות מבודדות ואדישות, ארצות מרושעות וארצות ששואפות לטוב. הארצות הבאקלוניות בצפון המערב צברו כח. נוודים, שודדים וברברים יוצאים לפשיטות דרומה בכל אביב וקיץ. מובלעות הומינידים מבוססות היטב מפוזרות בכל רחבי היבשת ואי שפיות מרושעת שולטת בממלכה הגדולה. מה תהיה התוצאה של כל אלה? איש לא יודע.

איוז ושושלת איביד

Project 30 themalker Stee1ight